Зерттеулер көрсеткендей, қазіргі жасөспірімдер ересектерге қарағанда стрессті көп сезінеді. Бұл факт ата-аналарды алаңдатады. Жасөспірімдердің стресстері жиі кездеседі және онымен күресу керек. Жасөспірімдерде стресстің көптеген себептері болса да, оны жеңуге болады. Ата-аналар сәл шыдамдылық танытып, баласына көмектесе алады.

Көбінесе ата-аналар жасөспірімнің проблемаларын көреді, бірақ стресстің қосымша немесе тіпті негізгі себебі екенін әрдайым байқамайды. Сіз өзіңізден бастауыңыз керек. Отбасы отбасындағы жайлы көңіл — күй жасөспірімді қолдаудың негізгі тәсілдерінің бірі екенін ұмытпауы керек!

Жасөспірімдердегі стресс белгілері:

• Тітіркену, агрессивті мінез-құлық;
  • Апатия, ұйқышылдық, назардың төмендеуі;
  • Пессимизмге бейімділіктің пайда болуы;
  • Көңілсіздік;
  • АІЖ бұзылуы (мысалы, іштің ауыруы, диарея, құсу);
  • Бас ауруы, құрғақ ауыз;
  • Бұлшықет тонусының жоғарылауы (әсіресе мойын мен иық), иммунитеттің төмендеуі;

Жасөспірімге стрессті жеңуге көмектесетін 10 әдіс:

1. Қалай қарайсыз жағдай өз балаларына түсіністікпен қарап, шыдамдылық.
  2. Мәселені шешуде абай болыңыз. Егер сіз жасөспірімде стресстің белгілерін байқасаңыз, жағдайды бірге шешуді бастауыңыз керек!
  3. Стресстің себебін анықтаңыз. Сыныптастарымен немесе мұғалімдерімен жанжал, қорлау, кейбір пәндердегі қиындықтар – мұның бәрі жасөспірімнің жағдайын да, оның жұмысын да нашарлатуы мүмкін.
  4. Дұрыс жоспарлау стрессті айтарлықтай төмендетеді. Жасөспірімдерді өз жұмысын жоспарлауға және оны уақыт пен мүмкіндіктерге байланысты Шағын Жергілікті міндеттерге бөлуге үйрету керек. Жақын болашаққа арналған теңгерімді жұмыс кестесін құру.
  5. Расставьте басымдықтары! Егер қалыпты жағдайда мектеп оқушылары үшін көп нәрсені жасауға ынталандыру болса, онда стресстік кезеңде, керісінше, қажет нәрсені бөліп, қажет емес нәрсені алып тастау керек.
  6. Дұрыс өмір салтын ұстану қиын кезеңдерде өте маңызды: тек сау дене мен тыныш нервтер кез-келген жүктемелерге төтеп бере алады, нәтижелі жұмыс істейді және стрессті жеңе алады.
  7. Жасөспірім сабаққа уақытында отыруға ғана емес, уақытында демалуға да тиіс екенін есте ұстаған жөн.
  8. Нақты үміттерді қалыптастырыңыз! Балаңыздан мүмкін емес нәрсені талап етпеу және сәтсіздіктерді кешіру қабілеті стрессті едәуір төмендетеді және оның жұмысын нәтижелі етеді.
  9. Жасөспірім үшін ата-ананың оны қолдайтынын, түсінетінін және көмектесуге дайын екенін сезіну әрқашан маңызды, ал стресстік кезеңде қауіпсіздік пен қауіпсіздік сезімі одан да маңызды болады.
  10. Көбінесе ата-аналар жасөспірімнің олқылықтарын көреді, бірақ стресстің қосымша немесе тіпті негізгі себебі екенін әрдайым байқамайды. Сіз өзіңізден бастауыңыз керек. Отбасы отбасындағы жайлы көңіл – күй жасөспірімді қолдаудың негізгі тәсілдерінің бірі екенін ұмытпауы керек!

ТӘУЛІК БОЙЫ ЖҰМЫС ІСТЕЙТІН СЕНІМ ТЕЛЕФОНЫ

БАЛАЛАРҒА, ЖАСӨСПІРІМДЕРГЕ ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ АТА-АНАЛАРЫНА АРНАЛҒАН АНОНИМДІ КЕҢЕСТЕР

ЕГЕР ҚИЫН БОЛСА-ЖАЙ ҚОҢЫРАУ ШАЛЫҢЫЗ!

+7 708 087 42 01

8 (7142) 37-08-58

Сен сөйлесіп:

• Өз өмірі мен проблемалары туралы;
  • Достық пен орынсыз махаббат туралы;
  • Ата-аналар мен мұғалімдердің қарым-қатынасы туралы;
  • Сізге және құрдастарыңызға қиянат жасау туралы;

8 (7142) 51-18-49 - Директор.

8 (7142) 51-14-84 - Бухгалтерия.

8 (7142) 39-00-33 - директордың орынбасары, әдістемелік кабинет.

Сайт – https://rcppido.kz

ҚОСТАНАЙ ОБЛЫСЫ ӘКІМДІГІ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ" ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ ҚОЛДАУ ЖӘНЕ ҚОСЫМША БІЛІМ БЕРУДІҢ ӨҢІРЛІК ОРТАЛЫҒЫ"